CURRENT WEEKEND SHOW RESULTS:

Utility Dog Club
Group 6 Championship Show
Sunday 30th April 2000 
Judge: Ms L Edmonds (SA)
MINOR DOG
1. SYLVENUS MATTER A FACT - K JENKINS/SYLVENUS KNLS
PUPPY DOG
1. RAALEPPO THRU THE AGES - J OPPELAAR R/C
INTERMEDIATE DOG
1. STOANS OH BROTHER OF VICDORY (IMP USA) - SYLVENUS KNLS CC, R/U BEST OF BREED
2. SYLVENUS IN YA FACE - R & S HALL
STATE BRED DOG
1. SYLVENUS YANKEE MAGIC - K JENKINS
PUPPY BITCH
1.  ROSHELLE SOLITAIRE - P & R HEELAN CC, BEST OF BREED
STATE BRED BITCH
1. CH SUGARMOON MINNIE PEARL - P & R HEELAN RC
****************************
Utility Dog Club
Group 6 Open Show
Sunday 30th April 2000 
Judge: Ms S Mail (WA)

JUNIOR DOG
1. CHRYSTLEPARK ACE INAHOLE - G KENNING RD
INTERMEDIATE DOG
1. SYLVENUS IN YA FACE - R & S HALL  BD, R/U BEST OF BREED
STATE BRED BITCH
1. CHYSTLEPARK SAVANNAH - V SCHRODER BB, BEST OF BREED
****************************

Building & Amenities
All Breeds Championship Show
Tuesday 25th April 2000 
Judge: Mr A Johnson (WA)

MINOR DOG
1. SYLVENUS MATTER OF FACT – K JENKINS/SYLVENUS KNLS CLASS IN GROUP
STATE BRED DOG
1. SYLVENUS YANKEE MAGIC – K JENKINS RES CC
OPEN DOG
1. KOOLANDRA THE REAL WORLD – S C MAIL CC, R/U BEST OF BREED
PUPPY BITCH
1. ROSHELLE SOLITAIRE – P & R HEELAN CC, BEST OF BREED, CLASS IN GROUP
STATE BRED BITCH
1. SUGARMOON MINNIE PEARL – P & R HEELAN RES CC

****************************

The Canine Fund Raisers’
All Breeds Championship Show
Monday 24th April 2000 
Judge: Mrs K Nelson (WA)

MINOR DOG
1. SYLVENUS THE EDGE – SYLVENUS KNLS CC, R/U BEST OF BREED
2. SYLVENUS MATTER OF FACT – K JENKINS/SYLVENUS KNLS
PUPPY DOG
1. RAALEPPO THRU THE AGES – JMM OPPELAAR RES CC
JUNIOR DOG
1. NGATAPA BARRY’S BOY NELSON – M E OWEN
INTERMEDIATE DOG
1. SYLVENUS IN YA FACE – R & S HALL
STATE BRED DOG
1. SYLVENUS YANKEE MAGIC – K JENKINS
PUPPY BITCH
1. ROSHELLE SOLITAIRE – P & R HEELAN
JUNIOR BITCH
1. CHRYSTELPARK SAVANNAH – V SCHRODER
STATE BRED BITCH
1. SYLVENUS UP FRONT – R & S HALL CC, BEST OF BREED
2. SUGARMOON MINNIE PEARL - P & R HEELAN RES CC

********CONGRATULATIONS TO SYLVENUS UP FRONT FOR GAINING HER CHAMPIONSHIP TITLE************

KALAMUNDA AGRICULTURAL SOCIETY
All Breeds Championship show
Saturday 15th April 2000 
Judge: Mrs P Campbell (WA)

PUPPY DOG
1. NYRANDA THUNDERBOLT – P HUNTER RES CC
INTERMEDIATE DOG
1. STOANS OH BROTHER OF VICDORY (IMP USA) - SYLVENUS KNLSCC, BEST OF BREED
BABY BITCH
1. SYLVENUS ON THE CATWALK – SYLVENUS KNLS
PUPPY BITCH
1. ROSHELLE SOLITAIRE – P & R HEELAN CC, R/U BEST OF BREED
JUNIOR BITCH
1. CHRYSTLEPARK SAVANNAH – V SCHRODER RESCC
INTERMEDIATE BITCH
1. LYMPNE FLASHE DANCER- P HUNTER
STATE BRED BITCH
1. SUGARMOON MINNIE PEARL – P & R HEELAN

****************************

SES Tracker Dog Unit Charity
All Breeds Championship Show
Sunday 26th March 2000 
Judge: Mr M D’Aurizio (WA)

INTERMEDIATE DOG
1. STOANS OH BROTHER OF VICDORY (IMP USA) - SYLVENUS KNLSRES CC
STATE BRED DOG
1. SYLVENUS YANKEE MAGIC - K JENKINS CC , R/U BEST OF BREED
BABY BITCH
1. SYLVENUS ON THE CATWALK – SYLVENUS KNLS
PUPPY BITCH
1. ROSHELLE SOLITAIRE – P & R HEELAN

JUNIOR BITCH
1. CHRYSTLEPARK SAVANNAH – V SCHRODER CC, BEST OF BREED, CLASS IN GROUP
STATE BRED BITCH
1. SUGARMOON MINNIE PEARL – P & R HEELAN RESCC

****************************

WESTERN CLASSIC RESULTS WILL BE POSTED WHEN RESULTS ARE CONFIRMED.

****************************

Junior Kennel Club of WA
All Breeds Championship Show
26th/27th February 2000
Judge: Mr T Horchner (Vic)

BABY DOG
1.SYLVENUS THE EDGE – SYLVENUS KNLS
2. SYLVENUS MATTER OF FACT – JENKINS/SYLVENUS KNLS
MINOR DOG
1. RAALEPPO THRU THE AGES – JMM OPPELAAR
PUPPY DOG
1. NGATAPA BARRYS BOY NELSON – M OWEN
INTERMEDIATE DOG
1. RAALEPPO GODFREYS GIFT (AI) – J CARTER/JMM OPPELAAR
2. STOANS OH BROTHER OF VICDORY (IMP USA) - SYLVENUS KNLS
STATE BRED DOG
1. SYLVENUS YANKEE MAGIC - K JENKINS
AUST BRED DOG
1. SYLVENUS IN YA FACE – R & S HALL CC, BEST OF BREED
2. SYLVENUS IM MITCHELL – SYLVENUS KNLS/V SCHRODER RES CC
3. CH URSIDAE URGRAND VJOKER – SUGARMOON KNLS
MINOR BITCH
1. ROSHELLE SOLITAIRE – P & R HEELAN
2. SUGARMOON ELIZA – SUGARMOON KNLS
PUPPY BITCH
1. RAALEPPO SHOOTING STAR – R PEMBER/M OWEN
JUNIOR BITCH
1. SUGARMOON ALL THAT JAZZ – SUGARMOON KNLS
2. SUGARMOON CLASS ACT – W & K SLENDER
INTERMEDIATE BITCH

1. SYLVENUS MAID IN TH USA – R & S HALL
STATE BRED BITCH
1. SUGARMOON MINNIE PEARL – P & R HEELAN CC, R/U BEST OF BREED
2. SYLVENUS UP FRONT – R & S HALL
3. SUGARMOON WORK OF ART – SUGARMOON KNLS
OPEN BITCH
1. CH BERNEDALE SHES NO FOOL (NZ) – SUGARMOON KNLSRES CC

****************************

BUILDING & AMENITIES
All Breeds Championship Show
Saturday 19th February 2000 
Judge: Mrs S Shrigley (WA)

BABY DOG

1. SYLVENUS MATTER OF FACT – JENKINS/SYLVENUS KNLS
MINOR DOG
1. NGATAPA BARRYS BOY NELSON – ME OWEN
INTERMEDIATE DOG
1. STOANS OH BROTHER OF VICDORY (IMP USA) - SYLVENUS KNLSCC,BEST OF BREED
2. RAALEPPO GODFREYS GIFT (AI) – J CARTER/JMM OPPELAAR
STATE BRED DOG
1. SYLVENUS YANKEE MAGIC - K JENKINS RES CC, R/U BEST OF BREED
BABY BITCH
SYLVENUS SMOOTH AZ – SYLVENUS KNLS CLASS IN GROUP
MINOR BITCH
1. RAALEPPO TIME WILL TELL – K & D FRIZZELL
2. ROSHELLE SOLITAIRE – P & R HEELAN
PUPPY BITCH
1. RAALEPPO SHOOTING STAR – R PEMBER/M OWEN
2. CHRYSTLEPARK SAVANNAH – V SCHRODER
JUNIOR BITCH
1. SYLVENUS QUALITY FIT – V SCHRODER CC
2. SUGARMOON CLASS ACT – W & K SLENDER
STATE BRED BITCH

1. SUGARMOON MINNIE PEARL – P & R HEELAN RES CC

****************************

Metropolitan Kennel Club
All Breeds Championship Show
Saturday 29th January 2000 
Judge: Mrs S. Monk (WA)

MINOR DOG
1. RAALEPPO THRU THE AGES - JMM OPPELAAR 
2. NGATAPA BARRYS BOY NELSON – ME OWEN
INTERMEDIATE DOG
1. STOANS OH BROTHER OF VICDORY (IMP USA) - SYLVENUS KNLS
2. RAALEPPO GODFREYS GIFT (AI) – J CARTER/JMM OPPELAAR
STATE BRED DOG
1. SYLVENUS YANKEE MAGIC - K JENKINS
OPEN DOG
1. KOOLANDRA THE REAL WORLD – SC MAIL CC, R/U BEST OF BREED
2. CH RAALEPPO MURFI THE SURFI – K & D FRIZZELL RES CC
3. CH SYLVENUS MAGIC HAPPENS – I & Y HYDE
U/P JENSTAN LOUS PRIDE - P & R HEELAN
MINOR BITCH
1. RAALEPPO NEXT MILLINIUM – JMM OPPELAAR CLASS IN GROUP
2. ROSHELLE SOLITAIRE – P & R HEELAN
PUPPY BITCH
1. CHRYSTLEPARK SAVANNAH – V SCHRODER
2. RAALEPPO TIME WILL TELL – K & D FRIZZELL
INTERMEDIATE BITCH
1. KOOLANDRA COLOR PORTRAIT – S C MAIL CC BEST OF BREED CLASS IN GROUP
STATE BRED BITCH
1. CH RAALEPPO LADY ANZAC – JMM OPPELAAR RES CC
2. SUGARMOON MINNIE PEARL – P & R HEELAN 

****************************

Canine Fundraisers

All Breeds Championship Show
22nd/23rd January 2000
Judge: Mrs R Tassie (SA)

MINOR DOG
1. RAALEPPO THRU THE AGES - JMM OPPELAAR CLASS IN GROUP
2. NGATAPA BARRYS BOY NELSON – ME OWEN
3. SURIK FRONT MAN – R & S HALL
JUNIOR DOG
1. SYLVENUS IN YA FACE – R & S HALL
INTERMEDIATE DOG
1. STOANS OH BROTHER OF VICDORY (IMP USA) - SYLVENUS KNLS
STATE BRED DOG
1. CH SYLVENUS I’M MITCHELL – SYLVENUS KNLS & V SCHRODER
2. SYLVENUS YANKEE MAGIC - K JENKINS
OPEN DOG
1. CH URSIDAE URGRAND VJOKER – SURGARMOON KNLS CC, BEST OF BREED
2. CH RAALEPPO MURFI THE SURFI – K & D FRIZZELL RES CC
3. CH SYLVENUS MAGIC HAPPENS – I & Y HYDE
U/P JENSTAN LOUS PRIDE - P & R HEELAN
U/P KOOLANDRA THE REAL WORLD - S C MAIL 
MINOR BITCH
1. SURIK TORRAN – R & S HALL
PUPPY BITCH
1. RAALEPPO TIME WILL TELL – K & D FRIZZELL
JUNIOR BITCH
1. SUGARMOON ALL THAT JAZZ – SUGARMOON KNLS
INTERMEDIATE BITCH
1. KOOLANDRA COLOR PORTRAIT – S C MAIL
STATE BRED BITCH
1. SYLVENUS UP FRONT – R & S HALL CC, R/U BEST OF BREED
2. SUGARMOON MINNIE PEARL – P & R HEELAN RES CC
AUST BRED BITCH
1. SUGARMOON WORK OF ART – SUGARMOON KNLS

****************************

Building & Amenities
All Breeds Championship Show
Sunday 16th January 2000 
Judge: Mr P Thompson (WA)

MINOR DOG
1. RAALEPPO THRU THE AGES - JMM OPPELAAR CLASS IN GROUP
INTERMEDIATE DOG
1. STOANS OH BROTHER OF VICDORY (IMP USA) - SYLVENUS KNLS RES CC
AUST BRED DOG
1. SYLVENUS YANKEE MAGIC - K JENKINS
OPEN DOG
1. KOOLANDRA THE REAL WORLD - S C MAIL CC, BEST OF BREED
2. JENSTAN LOUS PRIDE - P & R HEELAN
JUNIOR BITCH
1. SYLVENUS QUALITY FIT - V SCHRODER
INTERMEDIATE BITCH
1. KOOLANDRA COLOR PORTRAIT - S C MAIL RESCC, R/U BEST OF BREED, 
2. SUGARMOON MINNIE PEARL - P & R HEELAN
AUST BRED BITCH
1. SUGARMOON CLASS ACT - W & K SLENDER
OPEN BITCH
1. CH GLENSHIEL ANGELIK VMAGIC - W & K SLENDER CC

****************************

Ladies Kennel Club of WA
All Breeds Championship Show
Saturday 15th January 2000 
Judge: Mr P Primrose (WA)
 

INTERMEDIATE DOG
1. RAALEPPO GODREYS GIFT - J CARTER & JMM OPPELAAR RES CC
2. STOANS OH BROTHER OF VICDORY (IMP USA) - SYLVENUS KNLS
AUST BRED DOG
1. SYLVENUS YANKEE MAGIC - K JENKINS
OPEN DOG
1. KOOLANDRA THE REAL WORLD - S C MAIL CC, BEST OF BREED
2. JENSTAN LOUS PRIDE - P & R HEELAN
MINOR BITCH
1. ROSHELLE SOLITAIRE - P & R HEELAN
JUNIOR BITCH
1. SYLVENUS QUALITY FIT - V SCHRODER
2. SYLVENUS KEEP YOUR COOL - SYLVENUS KENNELS
INTERMEDIATE BITCH
1. KOOLANDRA COLOR PORTRAIT - S C MAIL CC, R/U BEST OF BREED, CLASS IN GROUP
2. SUGARMOON MINNIE PEARL - P & R HEELAN
AUST BRED BITCH
1. SUGARMOON CLASS ACT - W & K SLENDER
OPEN BITCH
1. CH GLENSHIEL ANGELIK VMAGIC - W & K SLENDER RES CC
****************************
 
 

SPECIALTY SHOW PHOTOS

CLUB FUN DAY PHOTOS & WINNERS

BACK TO SBBC OF WA HOME PAGE